Gra w bule - świetny pomysł na aktywność dla seniora

Gra w bule - świetny pomysł na aktywność dla seniora
Bule, a właściwie Pétanque (petanka), to jedna z ulubionych rozrywek towarzyskich Francuzów. Tradycyjna gra z elementami zręcznościowymi stała się popularna szczególnie w Prowansji. Obecnie jest rozgrywana jako nieolimpijski sport w ramach World Games. W bule chętnie grają nie tylko mieszkańcy Europy, ale także Tajlandii, Kanady, Madagaskaru czy Senegalu. To doskonała rozrywka dla seniorów. Dowiedz się więcej o tym jak grać w bule!

Gra w bule – zasady

Zasady gry w bule są bardzo proste. Rozgrywki odbywają się najczęściej na utwardzonej powierzchni zwanej bulodromem i polega na rzucaniu do okręgu metalowymi kulami o średnicy od 70,5 do 80 mm. W środku okręgu znajduje się mała kulka, określana jako cochonnet, po polsku używa się nazwy „świnka”. Partię można rozegrać zarówno pomiędzy zawodnikami, jak i w zespołach dwu- lub trzyosobowych. Na początku przy pomocy monety wybiera się, która drużyna lub zawodnik ma rzucić świnkę. Boule zasady gry mówią, że powinna to być odległość ok. 6-10 metrów od zawodnika. Wylosowany zawodnik rozpoczyna również właściwą grę. Rzucający stoi na środku okręgu o średnicy 35-50 cm i rozpoczyna turę.


Punktacja

Każdy gracz stara się umieścić swoją bule, jak najbliżej świnki lub ją przesunąć albo wybić kule przeciwnika. Boule zasady gry określają, że za każdą bule najbliżej świnki gracz otrzymuje punkt. W przypadku rywalizacji drużynowej punkty dostaje ten zespół, który ma najwięcej kul w pobliżu świnki. Jednorazowo może otrzymać maksymalnie sześć punktów (6 kul przypada na zawodnika solo, 3 na duet i po 2 na trzyosobowy zespół). Po podliczeniu rozpoczyna się kolejna runda. Zasady gry w bule mówią, że cała rozgrywka kończy się kiedy drużyna lub pojedynczy zawodnik zdobędzie 13 punktów.


Gry dla seniorów

Rywalizacja w bule jest popularna zwłaszcza wśród seniorów. To bezpieczna rozrywka, która wymaga jedynie koncentracji, a nie wysiłku fizycznego. Dzięki temu można ćwiczyć koordynację ruchową. Poprawia się praca mózgu, a także dotlenia organizm, gdyż partie rozgrywane są na świeżym powietrzu. W bule można grać w zasadzie wszędzie. Petanka doskonale poprawia relacje społeczne, wzbudza ducha rywalizacji, a także pozwala doskonalić umiejętności. Nasz dom seniora zapewnia podopiecznym grę pod okiem mistrzów i trenerów sportu. Dzięki temu mogą nie tylko poznać jak grać w bule i nauczyć się techniki, ale także stale ją doskonalić. Taka aktywność pobudza pracę całego organizmu, a także poprawia nastrój.


Wśród gier polecanych seniorom są również szachy. Doskonale ćwiczą pamięć i koncentrację. Poprawiają zdolności kojarzenia, przewidywania czy wyciągania wniosków, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się z chorobą Alzheimera. Mózg pozwalają ćwiczyć również różnego rodzaju gry planszowe – na przykład chińczyk czy statki. Wśród seniorów popularne jest także domino czy bierki. Prywatne domy opieki Dolny Śląsk dobierają zarówno gry oraz inne zajęcia aktywizujące do możliwości seniora. Dzięki temu można realnie wpłynąć na jego samopoczucie. Gry, w które można grać z innymi zawodnikami, pozwalają również na integrację i wzmacniają więzi społeczne.


Gry doskonale aktywizują mózg oraz ciało, co pozwala seniorom utrzymać dobrą kondycję i w dalszym ciągu rozwijać nowe umiejętności. Poszczególne aktywności powinny być dobrane do możliwości starszych osób. Warto zapytać lekarza prowadzącego, czy dane zajęcia będą odpowiednie, czy generują zbyt duże obciążenie dla organizmu. Coraz więcej zajęć prowadzonych w różnych miejscach – na basenach, siłowniach czy lokalnych domach kultury powstają z myślą o aktywizacji osób po 65. roku życia. Jeżeli senior ma ochotę, a żadne przeciwwskazania medyczne nie stoją na przeszkodzie, to warto z nich skorzystać.